Obok Moodle istnieją inne rozwiązania e-learningowe, pozwalające na efektywne wdrożenie w administracji, uczelniach i przedsiębiorstwach – takie jak Dokeos, ILIAS czy z komercyjnych aplikacji Blackboard. Moodle charakteryzuje się tym, że istnieją i są tworzone rozwiązania oparte o silnik tej aplikacji, ale wprowadzające nowe funkcjonalności i są skierowane do innego typu odbiorcy. Tak jest np. z systemem e-learning ELIS tworzonym przez Remote-Learner, IOMAD wspieranym przez E-learn Design, czy Totara LMS – dedykowanym odbiorcom korporacyjnym.
Powyższe rozwiązania są o tyle ciekawe, że wydawane w oparciu o drzewo Moodle 2.5.x i co najistotniejsze – zmieniające funkcje zarządzania samego systemu (kwestie sprawozdawczości dla programu nauczania, raportowanie, zmienione struktury użytkowników oparte o hierarchiczność organizacji i potrzeb przedsiębiorstwa, zarządzanie licencjami, elementy e-commerce).
Dzięki temu, że Moodle jest elastyczną, dynamicznie zmieniającą się aplikacją, opartą o licencję open source – istnieją wersje oprogramowania dedykowane dla różnych odbiorców.