Aktualizacja systemu Moodle nigdy nie była procesem prostym i bezproblemowym (tak jak np.: aktualizacja CMS WordPress). Oczywiście zmiany w obrębie jednej wersji systemu (np. tego samego drzewa, czyli upgrade 1.9.17 do 1.9.1) raczej nie stanowią problemu, tak w przypadku zmiany numeru wersji na wyższą – mogą nastąpić pewne problemy. Podobnie jest w przypadku najnowszej wersji 2.3, która też potrafi podnieść ciśnienie podczas upgrade. Tak było i w tym opisywanym przypadku…
Pacjentem był serwis Moodle działający na wersji 2.2.3 z kilkoma kursami i paroma użytkownikami (system niedawno został założony, skonfigurowany i oddany do użytku). Na tak przygotowaną instalację (nie posiadającą jak na razie wczytanych żadnych dodatkowych, niestandardowych modułów) wgrano najnowszą wersję plików instalacyjnych Moodle 2.3. Należy dodać, że wcześniej przeprowadzono kopię katalogu /moodle oraz /moodledata, archiwizowano bazę danych oraz włączono przed samym upgrade tryb konserwacji aktualizowanego systemu.
Po wczytaniu plików dla wersji 2.3 Moodle przywitał administratora komunikatem o nieautoryzowanych i nieznanych wtyczkach systemowych, które uniemożliwiają upgrade systemu. Odpowiedni komunikat zasugerował wykasowanie całego katalogu /moodle oprócz pliku config.php.
Kolejnym krokiem było skasowanie plików instalacyjnych i ponowne przegranie instalacji wersji 2.3 do katalogu /moodle. Po skopiowaniu ich do katalogu nareszcie można rozpocząć instalację nowej wersji systemu, który połączył się z bazą, rozpoznał wersję (2.3 build 20120625) i wyświetlił odpowiedni komunikat instalacyjny. Kliknięcie przycisku „kontynuuj” spowodowało test serwera, jego modułów i rozszerzeń. W kolejnym kroku program instalacyjny wyświetlił nowe moduły jakie ma do zainstalowania (wraz ze starymi modułami – do aktualizacji) po czym przystąpił do konfiguracji bazy, a następnie instalacji samych modułów. Chwilę to trwa i zależy od samego serwera (jego konfiguracji, sprzętu). Po instalacji system wita administratora oknem logowania, a następnie należy przejrzeć domyślne ustawienia nowych modułów i aktywności (assignment, książka, marking guide, EQUELLA repository) w systemie (z możliwością ich zmiany).
Praktycznie proces aktualizacji systemu został zakończony. Jedne co pozostało to wczytanie poprzednio używanej templatki (tematu graficznego) oraz przejrzenie ustawień konfiguracyjnych samego systemu i ich odpowiednie ustawienie.
Reasumując: Sam proces aktualizacji przebiegł bez większych niespodzianek (no, może nie liczące tej na początku). Templatki z wersji 2.2 działają bez problemu, kursy zostały przekonwertowane poprawnie do najnowszej wersji, wszelkie aktywności, moduły i bloki również). Czas aktualizacji to około godziny (zważywszy na ilość danych do wczytania na serwer, gdzie wersja 2.3 waży już ponad 100 MB, sam proces upgrade to parę minut).
Czy warto przesiąść się z wersji 2.2.3 na 2.3? Na to pytanie będę się starał odpowiedzieć w kolejnym wpisie, który na pewno pojawi się już w przyszłym tygodniu.